SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA IM. I. J. PADEREWSKIEGO W KATOWICACH
aktualności o spółdzielni eBOK remonty przetargi statut przepisy gazetka B.O.N. sala konf. rezonans formularze

::GAZETKA|2004.04

:: cennik ogłoszeń

Warto się zastanowić

Na początek trochę naszej lokalnej historii:

Rok 1988

Coraz trudniej utrzymać ład, porządek i zachować warunki sanitarne w budynkach. Watahy szczurów grasują we wsypach, piwnicach, klatkach schodowych i przed budynkami. Warunki do bytowania mają wyśmienite - dostatek pożywienia w komorach wsypowych, a środki chemiczne używane do ich zwalczania - nieskuteczne. Spółdzielnia nie ma innego wyjścia - musi zamknąć wsypy, a przed budynkami stają kontenery na śmieci. Ale mieszkańcy muszą swe śmieci do tych pojemników donieść. W cywilizowanym świecie w tym celu używa się specjalnych worków. Ale w "naszym" świecie, w którym zdobycie szarego papieru toaletowego graniczy z cudem, worków na śmieci jeszcze nikt nie produkuje. Kiedy jednak na rynku pojawia się potrzeba, wytwórcy się znajdują. Początki jak zwykle są trudne - jest to towar deficytowy. Jednak Spółdzielnia jako duży odbiorca potrafi "załatwić" go u producentów. Podjęta zostaje decyzja - mieszkańcy będą otrzymywać woreczki w ilości 5 sztuk miesięcznie na osobę.

Rok 2004

Sklepy kuszą nas już nieograniczoną ofertą papierów toaletowych - kolorowymi, w kwiatki, zapachowymi itd. itp. Tak samo jest z workami na śmieci: wybór co do wielkości czy kształtu jest nieograniczony. A i cena dostępna - 50 szt. można kupić za 2,99 zł. Jednak Spółdzielnia ciągle "rozdaje" worki. Każdy mieszkaniec otrzymuje swoje 5 sztuk warte 26 groszy. Ale koszty są o wiele większe - woreczki te trzeba zamówić, przywieziony towar rozładować, podzielić, przygotować listy, zaksięgować, a na koniec roznieść do mieszkańców. Organizacyjnie bardzo dużo pracy, a wymierna korzyść dla pojedynczej osoby niewielka.

Może już pora zadać sobie pytanie, czy warto ten stan utrzymywać?

Czy wobec takich faktów nie korzystniej byłoby zrezygnować z "rozdawania" worków? Za pieniądze wydane na zakup i dystrybucję worków w skali całej Spółdzielni w okresie roku można na przykład wymalować jedną klatkę schodową lub wykonać posadzkę z płytek gresowych w dziesięciu korytarzach lokatorskich.

Prosimy o opinie

Chcielibyśmy zdecydować zgodnie z Państwa oczekiwaniami. Czekamy na opinie pod numerami telefonów 256.31.80 lub 256.22.14; można je również składać bezpośrednio w sekretariacie Spółdzielni, bądź nadsyłać drogą pocztową lub pocztą elektroniczną na adres poczta@sm-paderewski.katowice.pl.


« wstecz

Spółdzielnia Mieszkaniowa im. I. J. Paderewskiego, 40-282 Katowice, ul. Paderewskiego 65
tel. 256.31.80, tel./fax 255.18.39, email: poczta@smpaderewski.pl
Odwiedziło nas: 35132 internautów. Dziękujemy.
Design © 2004-2005 Bigg