SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA IM. I. J. PADEREWSKIEGO W KATOWICACH
aktualności o spółdzielni eBOK remonty przetargi statut przepisy gazetka B.O.N. sala konf. rezonans formularze

::GAZETKA|2004.12

:: cennik ogłoszeń

Nasze bezpieczeństwo - ciąg dalszy...

W nawiązaniu do artykułu "Nasze bezpieczeństwo", który ukazał się w Biuletynie Informacyjnym Nr. 2 z kwietnia 2004 roku, informującego między innymi o tym, że trzeba będzie likwidować dodatkowe drzwi zamontowane w mieszkaniach jako niezgodne z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2004 roku - wyjaśniamy, że aktualnie takich działań nie przewidujemy z uwagi na to, że opinie rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych w tej sprawie są niejednoznaczne i różne.

Zwracamy jednak uwagę, że dodatkowo zabudowane drzwi w mieszkaniach winny otwierać się zgodnie z kierunkiem ewakuacji ludzi i posiadać pełen kąt rozwarcia tzn. mają otwierać się do momentu oparcia o ścianę stanowiącą obudowę korytarza czy klatki schodowej. Jest to bezwzględny warunek montażu dodatkowych drzwi. Należy również usunąć wszelkiego rodzaju szafy, meble i inne "elementy wystroju" korytarzy uniemożliwiające pełne rozwarcie drzwi.

Wracając kolejny raz do tematu bezpieczeństwa pożarowego chcielibyśmy przypomnieć, że stanowisko Państwowej Straży Pożarnej w sprawie ustawiania we wspólnych korytarzach lokatorskich różnych szaf, mebli itp. rzeczy jest jednoznaczne i nie uległo zmianie na przestrzeni ostatnich lat - korytarze winny być puste.

Takie rygorystyczne potraktowanie tej sprawy wynika z potencjalnych zagrożeń pożarowych jakie pojawiają się w przypadkach umieszczania szaf i zastawiania korytarzy. Sytuacja taka może być bezpośrednią przyczyną powstania i rozprzestrzeniania się pożaru na drogach ewakuacyjnych, a tym samym odcięcia mieszkańcom jedynej drogi ucieczki z zagrożonej strefy. Stan zagrożenia wiąże się także z założeniem, że jeżeli dojdzie do gwałtownego rozwoju pożaru wewnątrz jednego z mieszkań i wydostania się płomieni na zewnątrz, może dojść do rozprzestrzenienia ognia na przedmioty zgromadzone na korytarzach - co będzie stanowiło niebezpieczeństwo dla pozostałych lokatorów jak również dla prowadzących akcję ratowniczą.

Apelujemy do wszystkich, którym na sercu leży bezpieczeństwo przeciwpożarowe oraz estetyka naszych korytarzy aby wykorzystać okres porządków przedświątecznych i w miarę możliwości uprzątnąć wszystkie - podkreślamy - wszystkie szafy, meble i różnego rodzaju elementy wystroju korytarzy.

Zarząd


« wstecz

Spółdzielnia Mieszkaniowa im. I. J. Paderewskiego, 40-282 Katowice, ul. Paderewskiego 65
tel. 256.31.80, tel./fax 255.18.39, email: poczta@smpaderewski.pl
Odwiedziło nas: 35128 internautów. Dziękujemy.
Design © 2004-2005 Bigg