SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA IM. I. J. PADEREWSKIEGO W KATOWICACH
aktualności o spółdzielni eBOK remonty przetargi statut przepisy gazetka B.O.N. sala konf. rezonans formularze

::GAZETKA|2005.02

:: cennik ogłoszeń

Czytelnicy piszą


A ja wierzę, że ktoś...

Sądzę, że ktoś zainteresuje się rowerownią. Pisałem we wrześniowym Biuletynie, że mam pomysł na stworzenie rowerowni dla mieszkańców (i nie tylko) naszego osiedla. Odzew był żaden (jedna kartka aprobaty). Drążyłem temat dalej. Zarząd w pełni poparł moją inicjatywę, czego dowodem był nawiązujący do tematu artykuł w Biuletynie grudniowym. Były Prezydent słusznie powiedział - posługując się metaforą - "Dajmy wędkę, a ryby będą". I co? Dziwię się, że na tak duże osiedle, na takie bezrobocie, tylu młodych ludzi - i żadnego zainteresowania. "Rozpacz z powodu utraty furmanki" - tytuł książki J. Pilcha - i właśnie tu dopatruję się przyczyny wyalienowania, stanu ducha i świadomości Polaków (w tym również mieszkańców osiedla). Ale książka Pilcha - sądziłem - była pisana dwanaście lat temu i wierzę, że są ludzie, którzy w nowych czasach już myślą inaczej. Wierzę również, że znajdzie się ktoś, kto spróbuje - a ja, jako ojciec chrzestny, będę zaproszony na otwarcie. I będę tam parkował mój rower.

Stanisław Pakuła


Sylwester na osiedlu

Społeczność naszego osiedla Sylwestra 2004 roku spędzała głównie w domu. Po czym tak sądzę? Po światłach w domach.

Jest godzina 23:55. Cisza, gdzie niegdzie pojedyncze huki lub fajerwerki świetlne. Centralny punkt naszego osiedla, Pomnik Żołnierza. Na pomniku grupka niecierpliwej młodzieży rozpoznaje się lub poznaje.

Jest północ. Nowy rok nastaje - oby szczęśliwy i lepszy od poprzedniego. Coraz więcej świateł w oknach. Mieszkańcy, rodziny wstają od telewizorów, zapalają więcej świateł, składają sobie noworoczne życzenia.

Na płycie pod pomnikiem coraz więcej ludzi. Widać młodych i starszych, a nawet dzieci, które świecą i strzelają czym się da.

Na horyzoncie można zauważyć bogate iluminacje i fajerwerki z centrum miasta, imponują sztuczne ognie nad gwiazdami. Bogucice też wspaniałe i wysoko zaznaczają swoją obecność na katowickim niebie. Ale i Paderewski pokazuje swoje bogactwo i wzbija się tylko odrobinę niżej niż światła nad centrum.

O godzinie 0:26 na płycie jest najpiękniej i najjaśniej. Łza się w oku kręci, aby taki nastrój pojednania, braterstwa i wspólnych życzeń trwał przez cały 2005 rok.

P.S.

Tylko nasi czworonożni przyjaciele nie pochwalali tego entuzjazmu. Wiedzą o tym ich właściciele, ale taki już psi los.

I jeszcze jedno - placówka policji pusta, patrolu ani widu, ani słychu. Może mamy w oczach władzy osiedle spokoju... i dobrze, aby tak było.

Stanisław Pakuła


Paweł i Gaweł w jednym stali domu...
Wolnoć Tomku w swoim domku.

Kto z nas, Polaków, wychowanych na tych bajkach Brzechwy, Konopnickiej, Tuwima, Fredry nie zna tego banalnego stwierdzenia? Dla niektórych odbieranego zresztą jako tylko im przysługujące. Ale każda bajka lub wierszyk tych poetów ma morał i to chyba w nich jest najważniejsze. Jednakże umiejętność wyciągnięcia wniosku lub odczytania morału płynącego z tekstu jest niestety obca wielu mieszkańcom naszego osiedla.

Żerują na tych naszych słabostkach i ciemnocie różnej maści populiści, dziennikarze, radni, samorządowcy itp.

Program TV Katowice i temat z naszego osiedla. Nie wnikam w sposób podania problemu, ale w przyczynę sytuacji, jaka z tego materiału wyniknęła. Właśnie to, że my zapomnimy, że żyjemy w społeczeństwie, w grupie, w spółdzielni, gdzie jesteśmy współuzależnieni. Z przepisów "prawa i obowiązki spółdzielcy" znamy tylko wycinek "prawa" - a o obowiązkach ujętych w Statucie, z którym przy podpisywaniu umowy przystępując do Spółdzielni zapoznaliśmy się, potwierdzając to swoim podpisem, zapominamy. Drodzy współlokatorzy, sąsiedzi, spółdzielcy - aby w tym Nowym Roku morały z bajek, a może zrozumienie, może dekalog, może sumienie, a może normalna uczciwość, której domagamy się od innych, były naszymi cechami charakteru. A wtedy będzie nam się łatwiej i przyjemniej żyć. Życzę tego sobie i nam wszystkim.

Stanisław Pakuła


« wstecz

Spółdzielnia Mieszkaniowa im. I. J. Paderewskiego, 40-282 Katowice, ul. Paderewskiego 65
tel. 256.31.80, tel./fax 255.18.39, email: poczta@smpaderewski.pl
Odwiedziło nas: 11625 internautów. Dziękujemy.
Design © 2004-2005 Bigg