SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA IM. I. J. PADEREWSKIEGO W KATOWICACH
aktualności o spółdzielni eBOK remonty przetargi statut przepisy gazetka B.O.N. sala konf. rezonans formularze

::GAZETKA|2003.12

:: cennik ogłoszeń

Wstrząsy sejsmiczne

W związku z otrzymywanymi informacjami od lokatorów z rejonu ul. Sowińskiego o odczuwalnych wstrząsach, Spółdzielnia zwróciła się do Katowickiego Holdingu Węglowego z zapytaniem o przyczyny występowania ww. zjawiska.

W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że w rejonie Osiedla im. I. J. Paderewskiego nie jest prowadzona żadna działalność górnicza ani nie planuje się podjęcia tej działalności.

Najbliżej Osiedla eksploatację prowadzi kopalnia "Staszic", jednakże odbywa się ona w odległości 1100-2200 m od obrysu Osiedla, toteż brak jest bezpośrednich wpływów tej eksploatacji na teren Osiedla. W rejonie Osiedla, tak jak i w całym mieście mogą być jednak odczuwane przez mieszkańców wstrząsy górnicze.

W kopalniach Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. notuje się kilkadziesiąt wstrząsów na dobę. Mieszkańcy ulicy Sowińskiego w nocy z 24 na 25 października 2003 roku odczuli prawdopodobnie bardzo mocny wstrząs z kopalni "Halemba", który odczuło większość mieszkańców Górnego Śląska. W dniu 28 października 2003 roku o godzinie 19:19 wystąpił kolejny wstrząs, tym razem w kopalni "Staszic".

Holding zapewnia, że wszystkie wstrząsy odczuwane przez mieszkańców Osiedla i mogące stwarzać pewien dyskomfort, nie stanowią w żadnym stopniu zagrożenia dla obiektów budowlanych, nie tylko w zakresie trwałości konstrukcji, ale również elementów wykończenia.

Katowicki Holding Węglowy S.A. zapewnia również, że bardzo poważnie traktuje zagadnienia związane z ochroną powierzchni i oddziaływania wstrząsów górotworu. We wszystkich kopalniach prowadzone jest ciągłe monitorowanie aktywności sejsmicznej, a analiza prowadzona jest zarówno w zakresie oceny stanu zagrożenia tąpaniami w wyrobiskach dołowych, jak również pod kątem możliwości wpływów sejsmicznych na powierzchnię.


« wstecz

Spółdzielnia Mieszkaniowa im. I. J. Paderewskiego, 40-282 Katowice, ul. Paderewskiego 65
tel. 256.31.80, tel./fax 255.18.39, email: poczta@smpaderewski.pl
Odwiedziło nas: 3620 internautów. Dziękujemy.
Design © 2004-2005 Bigg