SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA IM. I. J. PADEREWSKIEGO W KATOWICACH
aktualności o spółdzielni eBOK remonty przetargi statut przepisy gazetka B.O.N. sala konf. rezonans formularze

::GAZETKA|2004.09

:: cennik ogłoszeń

Harcerskie lato

Tuż przed wakacjami na klatkach schodowych naszego osiedla zawisły informacje, że Harcerski Klub "Komandos" zawiesza działalność na okres wakacji. Było to nie do końca zgodne z prawdą, ponieważ wakacje to, dla naszego Klubu i harcerzy w nim działających, końcowy okres przygotowań do letniego obozu harcerskiego i ostatecznie wyjazd na ten obóz.

W tym roku instruktorom naszego szczepu udało się zorganizować cztery takie obozy. Tak duża liczba tych obozów była podyktowana dużą rozpiętością wiekową naszych harcerzy i w związku z tym różnymi oczekiwaniami, co do sposobu spędzania czasu na obozie.

Wędrownicy, czyli najstarsi z harcerzy działający w 16 DW "Katharsis", pojechali w lipcu na dwutygodniowy rejs po Mazurach. Komendantem tego obozu był phm. Szymon Strąk, pod którego wodzą wędrownicy zwiedzili Giżycko, Węgorzewo, Mamerki pływając po takich jeziorach jak Śniardwy, Mamry, Bełdany, Nidzkie, Niegocin i Seksty.

Harcerze starsi, czyli trochę młodsi od wędrowników (gimnazjaliści), działający w 21 DHS "Periculim", nie mieli już tak łatwo. Oni musieli przemierzać kilometry na własnych nogach podczas obozu wędrownego na trasie Chojnice - Ustka - Stilo. Z Katowic wyruszyli 1 sierpnia mając nadzieję, uda im się dotrzeć na wschodni kraniec świata, za morza, do krainy Aslana tak jak bohater książek Lewisa "Opowieści z Narni". To właśnie na podstawie tej książki powstała nazwa obozu "Ker-Paravel" oraz cała fabuła. Pieczę nad tym przedsięwzięciem trzymała phm. Barbara Brol. Małe ułatwienie, uczestnicy tego obozu, mieli, kiedy wyruszali ze Swornych Gaci, ponieważ trasę do Rytla pokonali na kajakach. Niestety okazało się, że to "ułatwienie" nie było takie łatwe. Poczuli to po pierwszych kilkunastu minutach wiosłowania w kajaku. Zanim dotarli do celu swej wędrówki, zahaczyli jeszcze o Smłodziński Las i Łebę. Natomiast ich celem była nadmorska miejscowość Stilo, gdzie, od 31 lipca do 21 sierpnia, stacjonowały dwa pozostałe obozy naszego szczepu.

Pierwszy z nich to letnia kolonia zuchowa "Aquatica", której komendantką była Julia Kolonko HO. Zuchy, choć najmłodsze, na brak wrażeń nie mogły narzekać. Zaraz po przyjeździe okazało się, że zły Bajkozjad wykrada dobre postacie z bajek. Na szczęście zepsuł mu się wehikuł, którym poruszał się między bajkami, co uniemożliwiało mu więzienie kolejnych postaci. I tu do akcji wkroczyły nasze zuchy. Dowiedziały się, że wehikuł Bajkozjada nie działa, ponieważ zgubiła się jedna bardzo ważna śrubka. Co więcej musiały znaleźć ja przed nim, żeby już nigdy nie porywał bajkowych postaci. Dzięki bajkowemu statkowi "Aquatica", mogły poruszać się między bajkami. Odwiedziły Aladyna, Dolinę Muminków i Nibylandię, gdzie ostatecznie odnalazła się śrubka.

Ostatni z naszych obozów to standardowy obóz harcerski (dla dzieci z 4,5,6 klas SP), którego komendantem był phm. Michał Ziajski. W tym roku postanowiono wrócić do naszych korzeni słowiańskich i obóz nazwano "Slavinja". Dzięki temu, podczas tego obozu harcerze mieli możliwość zgłębiać tajniki, nie tylko wszystkich technik harcerskich, ale i kultury naszych przodków. Pradawne wierzenia, legendy i obrzędy stały się osią, wokół której toczył się cały obóz. Walczyliśmy z demonami, rozmawialiśmy z Bogami. Wszystko tak jak to robili Słowianie wiele lat temu. Ostatecznie udało się nam zdobyć błogosławieństwo wielkiego Peruna i nieśmiertelność (o szczegóły pytajcie harcerzy). Obóz harcerski to nie tylko zabawa, ale przede wszystkim nauka i dzięki tej fabule udało się połączyć przyjemne z pożytecznym.

Tak w dużym skrócie wyglądało tegoroczne lato w Harcerskim Klubie "Komandos". Ale wspominki nie potrwają długo, bo za rok będą kolejne wakacje i następne obozy…. Wszystkich tych, których zainteresowała nasza przygoda i, którzy nie chcą czekać do następnego obozu, zapraszamy na zbiórki. Możesz przyjść, kiedy tylko zechcesz!!

Z harcerskim pozdrowieniem

CZUWAJ !

Anna Kalinowska HO


* * *


W XII Szczepie Harcerskim ManowcE mieszczącym się na Osiedlu I.J.Paderewskiego przy ulicy Granicznej 53b działają następujące drużyny harcerskie i gromady zuchowe:


dzieńdrużyna / gromadaczas trwania zbiórekwiek uczestników zbiórek
Pon.23PGZ Bajeczne Elfy16:30-18:009 lat / 3 klasa
Pon.16 Drużyna Wędrownicza18:00-20:0015 lat i powyżej
Wt.19DH Żagwie17:00-19:0011-13 lat / 5,6,1 klasa
Śr.21DHS Periculum17:00-19:0014 lat / 2 klasa gimnazjum
Pt.15GZ Słoneczni Indianie16:30-18:007-8 lat / 1,2 klasa
Sob.84DH Rivendell15:00-17:3010-11 lat / 4,5 klasa


Serdecznie zapraszamy na zbiórki!

Z każdym pytaniem można kierować się do komendanta szczepu. Telefon kontaktowy: 880-392-347.


« wstecz

Spółdzielnia Mieszkaniowa im. I. J. Paderewskiego, 40-282 Katowice, ul. Paderewskiego 65
tel. 256.31.80, tel./fax 255.18.39, email: poczta@smpaderewski.pl
Odwiedziło nas: 35114 internautów. Dziękujemy.
Design © 2004-2005 Bigg